Prísun biologicky rozložiteľných odpadov („BRO") a vedľajších živočíšnych produktov („VŽP") je realizovaný nákladnými autami. BRO a VŽP sú po dovoze vizuálne skontrolované, zvážené na mostovej váhe a zaevidované. Následne sa umiestnia do haly alebo na vonkajšiu spevnenú plochu. BRO a VŽP, ktoré nie je potrebné podrobiť procesu hygienizácie, sa môžu dodávať priamo do zavážacích nádrží samostatným vstupom pre tuhé odpady alebo v prípade kvapalných odpadov prečerpávacou stanicou, prípadne čerpadlom na vozidle. Pre tuhé odpady, ktoré je potrebné upraviť, je vybudovaný prijímací bunker z ušľachtilej ocele. Odpady sa z prijímacieho bunkra vynášajú pomocou dopravníkov do triediaceho mlyna - drviča. V triediacom mlyne sa odpady ďalej drvia na veľkosť zrna menšiu ako12 mm a v prípade potreby sa vlhčia. Nevhodné prímesi ako napr. plasty, sklo, kovy a pod. sa separáciou oddelia a vynášacím zariadením dopravia do kontajnera. Rozdrvené odpady sa prečerpávajú do prijímacích nádrží. V prevádzke sú spracovávané aj vedľajšie živočíšne produkty definované v Nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1069/2009 ako materiály kategórie 2 a kategórie 3. Pre zabezpečenie požiadaviek na spracovanie týchto materiálov je v hale umiestnené hygienizačné zariadenie. Tvoria ho dve nádrže z ušľachtilej ocele, každá s objemom 20 m3. Vykurovanie je zabezpečené využitím odpadového tepla z kogeneračných jednotiek spoločnosti Bioplyn Budča spol. s. r. o. Po naplnení hygienizačnej nádrže sa obsah zahrieva na teplotu väčšiu ako 70 °C v trvaní najmenej 60 minút. Po tomto procese sa hygienizovaná suspenzia prečerpá do zásobných nádrží.
Zhomogenizovaný substrát sa zo zásobných nádrží čerpadlami čerpá do fermentorov, kde nastáva prvý stupeň fermentácie. Substrát zotrváva vo fermentoroch cca 14 dní. Bioplyn vznikajúci vo fermentoroch je privádzaný do plynového priestoru dofermentora. Druhý stupeň fermentácie nastáva v dofermentore, kde sa substrát ďalej rozkladá pri teplote cca 36 - 40 °C. Substrát zotrváva v dofermentore cca 45 dní. Na dofermentore namontovaný zásobník vyrobeného bioplynu slúži jednak ako plynotesný uzáver dofermentora a zároveň ako zásobník bioplynu. Bioplyn sa zo zásobníka odoberá cez systém potrubných rozvodov k zariadeniam na odsírenie a sušenie. Odsírený a vysušený bioplyn sa prečerpáva k dvom kogeneračným jednotkám prípadne k spaľovacej fakli na núdzové spálenie. V kogeneračných jednotkách, ktorých hlavnými zložkami sú spaľovací motor a generátor, dochádza k výrobe elektrickej energie a tepla. Zvyšok po fermentácii - digestát sa prepadovým potrubím presúva z dofermentora do zbernej nádrže. Digestát sa využíva ako sekundárny zdroj živín na hnojenie pôdy.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti